Я довго ігнорував тему томосу-автокефалії не тому, що ці теми мене не цікавлять, а тому, що: по-перше, це є справа наших братів із УПЦ КП та УАПЦ, по-друге, про це писали всі кому не лінь. І десь воно виходило, пам’ятаєте, як із впровадженням безвізового режиму, нам томос дадуть скоро, томос буде підписано восени, вже у жовтні ми будемо мати томос. Тут, 11 жовтня, стрічка Фейсбук, ніби зірвалась: все, ми маємо томос! Ура!!! Проте, що ж насправді відбулось 11 жовтня 2018 року?

З 9 по 11 жовтня 2018 року проходив Синод Вселенської патріархії, на якому обговорювалось українське питання. Було задекларовано, що Вселенський Патріархат приступає до надання Автокефалії для Церкви України.

Так само говориться про відновлення Ставропігії Вселенського Патріарха в Києві. Це, напевно, означає, що у Києві буде знаходитись постійний представник Константинопольського патріарха.

Так само синод зняв анафему із Філарета (Денисенка) та Макарія (Мелетича): від тепер вже ніхто не зможе зробити їм закид, що вони неканонічні.

Важливим пунктом є те, що Константинопольський Патріарх вважає, що саме йому належить поставляти Київського митрополита. Нагадаємо, що від 1648 року із певних історичних обставин це було делеговано робити Московському Патріарху. На останній пункт, напевно, ніхто не звертає уваги, бо там йдеться про уникнення ворожнечі та захоплення храмів та монастирів (з оригіналом заяви Головного секретаріату Святого і Священного Синоду Вселенського Патріархату можна ознайомитись тут:, а в перекладі тут:).

Як бачимо, тут немає слів про скликання об’єднавчих соборів, немає тут слів, що вже все – Автокефалія є. Ми бачимо, що Константинопольський патріарх, судячи з усього, томос проголосить, але не треба, як на мене, бігти наперед батька в пекло. Як на мене, слід показати самим собі, цілому світові й Патріарху Варфоломію та іншим ієрархам, що православні брати дозрілі до автокефалії, що вони здатні брати відповідальність за майбутнє церква та суспільства. І зовсім не потрібно перейматися майбутніми провокаційними завданнями, не потрібно думати як розправитись із МП, із уніатами, католиками та протестантами… І тоді наступить всім томос…

А ще, не можу зрозуміти істерії деяких греко-католиків. Дехто вангує, що скоро екуменізм перейде на новий рівень, в таких судженнях я був би дуже обережним, як знаємо, інтернет пам’ятає все: і від цих слів, і від цих подій у нас всіх ще може бути гірка оскомина. Я, направду, радію за братів-православних і бажаю, щоб, коли вони отримають томос, щоби їхня автокефалія не перетворилась на державну структуру, щоб не стали державною церквою. І, зрештою, всім нам, незалежно від конфесій, слід пам’ятали, що є тільки одна Церква і вона – Христова.

Поширити: