На думку критиків Євангелія, розповідь про милосердного самарянина поглиблює та сприяє існуванню несправедливої соціальної системи. Вони вважають, що ця притча пропагує короткотривалу допомогу, проте не сприяє вирішенню та осуненню глибинних соціальних проблем. Для них важливішим є питання, яким був стан цього суспільства, що на дорогах був такий рівень злочинності? Чому злочини відбувалися саме на цій ділянці дороги? Чи є безпечними дороги, взагалі?

Одного раз Мартін Лютер Кінг сказав такі слова: «Істинне милосердя – це більше, ніж кинути монету жебракові. Воно в тому, щоби змінити систему, котра плодить жебраків». При цьому Кінг наголошував на важливості милосердя для християнина в долі свого ближнього. Суть притчі, яку розповів Ісус в тому, що любов до ближнього здатна перемогти силу зла.

Цікавим є: чи цей врятований єврейський чоловік і надалі вважав самарян брудними та негідними? Чи сміявся він над жартами про самарян? Чи відвертав він очі, коли хтось із одноплемінників принижував чи жорстоко поводився із самарянами.

В семінарії, під час однієї із лекцій, викладач розповів семінаристам таку історію: «На Філіппінах одна студентка сіла на пором, щоби переправитися з одного острова на інший. В часі своєї мандрівки вона помітила, що в неї вкрали сумку з грошима і речами. Як буває в такій стресовій ситуації, дівчина почала плакати від безвиході, всі пасажири почали її заспокоювати, хто як міг. Місцевий політик, який також плив цим поромом, підійшовши до дівчини, почав голосно говорити, як це неприпустимо, що відбуваються такі речі, що господарям порому слід подбати про безпеку та посилити охорону пасажирів. Священик, підійшовши до дівчини, вислухав її, поспівчував, посумував, що світ котиться у безодню гріха і пообіцяв помолитися за неї. Наступним підійшов мусульманин. Розгорнув свій обід, відламав половину і протягнув дівчині. Коли вона доїла, дав їй трохи грошей, щоби вона могла дістатися до родичів». Завершивши розповідь, викладач запитав: «На вашу думку, хто із трьох: політик, священик чи мусульманин виявився справжнім християнином?» «Звичайно, мусульманин», – гуртом відповіли семінаристи, і лише після цього зрозуміли, що сказали…

Для нас важливо задуматися: чи здатна сила любов змінити не лише окремих людей, а цілі громади, народи чи раси? Чи зможемо ми завдяки любові та милосердю здолати ті кордони та зруйнувати ті мури, що їх ми, люди, старанно зводимо, віддаляючись один від одного.

Напевно, якщо б Христос сьогодні розповідав цю притчу про милосердного самарянина, то на місці зраненого був би єврей, а на місці самарянина – араб…

Поширити: